" /> [FBB] :: Forum Broni Białej - Zobacz temat - Zanim sprzedasz swój sprzęt na allegro przeczytaj!!!
PORTAL FBB WWW.FORUM BRONI BIALEJ.PL
Wesoła Residence Forum osiedla budowanego przez Miglack
 Regulamin | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Rejestracja | Zaloguj 

Zanim sprzedasz swój sprzęt na allegro przeczytaj!!!
Idź do strony 1, 2  Następna

Nowy temat  Odpowiedz    Forum [FBB] Broni Bialej Strona Główna -> Targ
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ABC
User

PostWysłany: Nie 05/29/2005 08:27 pm    Temat postu: Zanim sprzedasz swój sprzęt na allegro przeczytaj!!! Cytat

Ostatnio w Internecie aż huczy od afer związanych z allegro - podróbki oszuści itp. Dzisiaj przeszukałem Internet by sprawdzić czy to czasem nie jest jakaś bajka z fiskusem. I no cóż robi się bardzo ciekawie.
Na początek przytoczę tutaj publikacje jakie na ten temat znalazłem:
-------------------------------------------------
Rzeczpospolita Dobra firma z dnia 2005-04-01
Barbara Mejssner

W związku z kontrolami urzędów skarbowych uczestników aukcji internetowych padł blady strach na osoby handlujące w internecie. Ministerstwo Finansów zapowiada, że to dopiero początek kontroli. Jednocześnie przyznaje, że tak naprawdę chodzi teraz nie tyle o opodatkowanie internetowych transakcji, ile o zdobywanie doświadczenia i praktyki w zakresie e-handlu. Na razie "próbne" kontrole trwają w Łodzi na terenach podległych nie tylko miejskim, ale i powiatowym urzędom skarbowym. Wezwano już kilkaset osób w celu złożenia wyjaśnień podatkowych.

Jak wyjaśnia Zofia Ogińska z Biura Komunikacji Społecznej Ministerstwa Finansów:"- Dotychczas przeprowadzone kontrole były przede wszystkim reakcją na skargi złożone przez osoby, które - dokonując zakupu - nie otrzymały faktury, nawet jeśli wyraźnie tego żądały. Taka sytuacja może wskazywać na prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej."
Gazeta Prawna z dnia 2005-03-24 strona 6
Marcin Musiał

Urzędy skarbowe chcą dobrać się do skóry nieuczciwym podatnikom, którzy handlują w sieci i nie płaca podatków. Jak szacuje łódzka izba skarbowa, tylko jedna na dziesięć transakcji w internecie, które powinny być opodatkowane, podlega rozliczeniu z fiskusem.

Podatek od czynności cywilnoprawnych płaci się, gdy wielkość transakcji (również tej internetowej) przekracza 1 tyś. zł. Wynosi on 2 proc. Obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obu stronach, a więc fiskus może się domagać podatku zarówno od sprzedawcy, jak i kupującego. Gdy sprzedaż w internecie następuje w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, transakcje powinny być ewidencjonowane. Pod uwagę trzeba wziąć VAT i wyższy podatek dochodowy. Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym za niepłacenie podatku grozi grzywna od kilkuset do kilku milionów złotych, a nawet więzienie do lat trzech.

Wychodząc problemom naprzeciw Allegro.pl, największa w Polsce giełda internetowa, planuje wprowadzenie poradnika - jak rozliczać się z fiskusem i jak prowadzić działalność gospodarczą.
Gazeta Wyborcza z dnia 2005-03-11 strona 4
Tomasz Michałowicz

Jak donosi dzisiejsza Gazeta Wyborcza, w całej Polsce trwa kontrola podatkowa osób, które sprzedawały przedmioty na aukcjach internetowych. Fiskus sprawdza m.in. czy przy transakcjach powyżej tysiąca złotych zapłacono 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Drugim powodem tej kontroli są podejrzenia kontroli skarbowej o nielegalną działalność gospodarczą w stosunku do osób, które sprzedają podobne, często powtarzalne przedmioty (np. płyty CD lub akcesoria do telefonów komórkowych).

W województwie łódzkiem wezwanie na kontrolę dostało już kilkaset osób. Znalazł się wśród nich 30-letni Dawid, informatyk sprzedający używany sprzęt elektroniczny. Urzędnicy pytali, dlaczego nie wykazał w zeznaniu podatkowym za rok 2003 zysków ze sprzedaży 13 przedmiotów. Urzędników interesowała nawet płyta Britney Spears, którą Dawid sprzedał za 6 zł. Nielegalna działalność gospodarcza grozi domiarem i sprawą karną.
Dlaczego o tym piszę?? Otóż ta nagonka może dotknąć kogoś z forum więc lepiej za wczasu unikać.
I teraz tak:
1. Mój sprzęt przekracza 1000 zł
Może się zdarzyć - katany, spytajcie marciniaka bo on moim zdaniem jest od nich ekspertem. Wtedy trzeba odprowadzić 2% do skarbówki - najlepiej iść do nich oni tam powiedzą o co chodzi. I jeszcze jedna uwaga - najlepiej zrobić to smamamu bo jak z klientem ustalisz że on ma to zrobić to może przyciąć a ty będziesz miał kłopoty
2. Działalność gospodarcza
No i tu jest właśnie problem, definicja księgowa brzmi:
Działalność gospodarcza to działalność zarobkowa wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły (jednocześnie), prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 tej ustawy
Innymi słowy jak cokolwiek sprzedajesz od 2 sztuk w górę to jest działalność:) Na to wychodzi z definicji dosłownie - w praktyce biorą się pewnie za tych co sprzedają 5 - 7 rzeczy tygodniowo przez dłuższy okres - ale tego nie gwarantuję bo to moje subiektywne zdanie. Jest coś takiego jak kwota wolna od podatku – ale ona nielegalnej działalności nie dotyczy tylko kwoty dochodu od jakiej nie musisz odprowadzać podatku.

W praktyce jest jeszcze coś takiego jak rzecz używana - jeżeli dłużej niż 6 miechów ją masz to nie musisz płacić podatku, oczywiście musisz w urzędzie to udowodnić w razie problemu. No i niestety ale jeżeli sprzedajesz masę rzeczy używanych to już podchodzi pod działalność.
No i po co to piszę?? Otóż czasami ludzie po prostu sprzedają całe swoje kolekcje broni, co jakiś czas komórka albo ci inne co jest nie potrzebne a fiskus czuwa i może dojść do syduacji w której przychodzi pisemko. Nie życzę tego nikomu ale warto wiedzieć co się dzieje w necie.
Jeżeli ma ktoś jakieś pytania to udzielę odpowiedzi po naradzie z ojcem bo on ma jednoosobową działalność założoną - wie co jak gdzie założyć i ile się płaci:) Ale moim subiektywnym zdaniem to oni dobierają się tylko do tych którzy mają albo z 500 pozytywów za sprzedaż albo za tych co allegro im poda – jakoś nie wieżę że oni tak kryją to wszystko – pewnie jest tak że urząd pisze do allegro – wszyscy sprzedawcy z miejscowości x co mają przychód tak z 4000 na rok, potem wiadomo – pisemko i karaJ

A no i allegro na to zareagowało tak: http://www.ehandel.pit.pl/ na to wszystko co się dzieje z fiskusem. A co do userów – ponoć teraz działają urzędy na południu polski w dużej mierze. Już parę allegrowiczów pisze o tym ze pisemka przyszły w cafe allegro.

Więc pamiętaj, jeżeli chcesz sprzedać całą swoją kolekcję rób to powoli bo licho nie śpi!!!
A swoją drogą i dobrze, niech się oberwie tym bezrobotnym co bmw się obijają po kraju, ciekawe ilu już poleciJ
Jeżeli admin działu się zgadza to chciał bym to przykleić w najbliższym czasie:) Wiąże się to z działem bo dużo osób pisze tu o tym że na allegro puści aukcję i tu się tak jakby reklamuje
Powrót do góry
Prv. Wiadomość Znajdz posty E-mail www 
MATI
Admin Emeryt ;)

PostWysłany: Nie 05/29/2005 09:44 pm    Temat postu: Cytat

mozesz przykleić
banan
User

PostWysłany: Nie 05/29/2005 09:44 pm    Temat postu: Cytat

ok przyklejam Wink tzn robie jako ogloszenie

EDIT: mati napisalismy post w tym samym momencie :D
User

PostWysłany: Pon 05/30/2005 12:15 pm    Temat postu: Cytat

dzięki, jeżeli ktoś ma jakieś pytania to niech śmiało pyta, lepiej zadać je szybciej niż za późno
Powrót do góry
Misato
User

PostWysłany: Nie 10/23/2005 01:19 pm    Temat postu: Cytat

Na Allegro działam już od dwóch lat i muszę przyznać że tam można kupić doslownie wszystko, ale nie spotkalam się z oszustwem. Kupowałam katanę oraz sai na aukcjach i wszystko było ok.Przyznam, że szczęsliwy finał transkacji zależy od sprzedającego, i od towaru ktory proponuje. W tych obu przypadkach byli to trenerzy z klubów, więc obyło się bez problemu. Jednak osoby, które chcą kupić naprawdę dobrą broń i bez nerwów, mogą wybrać się do sklepu, gdzie wybor jest więszy i można wszystko obejrzeć.
.:snopi:.
MA BANA NA STAŁE

Ostrzezenia: 3
Zbanowany

PostWysłany: Czw 01/19/2006 08:06 am    Temat postu: Alegro Cytat

Ja tam wole niekupować na alegro żeczy :P a napewno nieprzekraczających 200 zł .. Naprawde Alegro w środku to gówno :D tylko na zewnątrz sie ładnie prezętuje (Sorki dla ludzi kożystających z alegro) :DAlegro morze być przeznaczone do przesyłki max 150 zł :P Dalej lepiej niekąbinować :P
angelus88
User

PostWysłany: Wto 03/07/2006 09:01 am    Temat postu: Re: Alegro Cytat

.:snopi:. napisał:
Ja tam wole niekupować na alegro żeczy :P a napewno nieprzekraczających 200 zł .. Naprawde Alegro w środku to gówno :D tylko na zewnątrz sie ładnie prezętuje (Sorki dla ludzi kożystających z alegro) :DAlegro morze być przeznaczone do przesyłki max 150 zł :P Dalej lepiej niekąbinować :P
popraw błędy, a jak nie wiesz czym jest Allegro to nie ubliżaj jego użytkownikom. Żeby coś krytywkować trzeba się na tym znać.
MATI
Admin Emeryt ;)

PostWysłany: Sro 03/08/2006 10:39 pm    Temat postu: Re: Alegro Cytat

.:snopi:. napisał:
gówno to ty sie znasz kupuje od dawna na allegro i jestem zadowolony. jak kupujesz od gostka ze statusem supersprzedawcy to napewno taki gość cie nieoszuka. kupowałem rózne rzeczy dla róznych osób i to za kwoty przekraczające 1000 złoty i zawsze było spoko.
Norb
User

PostWysłany: Pon 06/12/2006 11:22 pm    Temat postu: Cytat

Tja, kupiłem auto po obejrzeniu go najpierw na allegro właśnie :P Przedtem przeglądałem 1,5 miesiąca anonse i nic ciekawego sie nie trafiało. Ten serwis aukcyjny wymiata i jest przyjemniejszy w obsłudze niż wielki eBay.
Powrót do góry
Prv. Wiadomość Znajdz posty E-mail  
Zaknafein
User

PostWysłany: Nie 08/13/2006 08:58 pm    Temat postu: Cytat

tak jak MATI mówił, jak sie kupuje drogi sprzęt, należy patrzeć na komentarze. Jeśli według Ciebie każdy, kto daje ponad 150 zł za przedmiot musi zostać oszukany, to allegro byłoby już dawno zamknięte. Ja na allegro wydałem ok 400 zł i nikt mnie jeszcze nie oszukał. Ale też trzeba uwazać na oszustów, bo napewno tacy są. To jasne, że nie kupisz katany od gościa, który nie ma komentów albo same negatywy, i jeszcze nie wysyła za pobraniem. Jeśli jest coś ponad 200,300 zł to jasne że mogę wydać 5 zł więcej i poczekać aż paczka przyjdzie sama do mnie.
Powrót do góry
Prv. Wiadomość Znajdz posty  
Wolf
Moderator

PostWysłany: Nie 08/13/2006 09:16 pm    Temat postu: Cytat

Najdroższa tranzakcjia jaka przeprowadziłem była za 500zł, w sumie na allegro wydałem podnad 1500zł (38 tranzakcji) i nigdy nie mniałem żadnego problemu.

<Now, beer can flow or can crash. Drink beer my friend.>

BLOG - http://smoothlukas.blogspot.com/

FLICKR - http://www.flickr.com/photos/smooh_lukas/
Powrót do góry
pyqs
User

PostWysłany: Nie 08/13/2006 11:21 pm    Temat postu: Cytat

W sumie przeprowadziłem sporo ponad 300 transakcji czy to sell czy to buy - fiskus nigdy się nie dopieprzył, co zresztą nie dziwne - miesięczne dochody raczej nie przekraczały 1000 zł... jako kupujący miałem wtopy ale to tylko ze swojej bezmyślności - jeśli odpowiednio prześwietlisz kolesia to dobrze wiesz z kim masz doczynienia i czego się możesz spodziewać... ja naciąłem się na telefonach - i na tym chyba trzeba najbardziej uważać bo elektronika zawsze była bezwzględna, czasem nawet gdy sprzedający ma dobre intencje coś się spieprzy przy przesyłce i jest kaszana... teraz odradzam kupować używanej elektroniki - jeśli jest nowa, nie ma sprawy - gdy przyjdzie popsuta, reklamujesz, przy używanych gadżetach nie ma takiego komfortu - sprzedający zawsze może zwalić na poczte... Allegro jest bezpieczne i zawsze będę tak twierdził - byle by tylko stanowiło użytek dla ludzi z głową a nie dzieci z ubytkami w korze mózgowej...
Powrót do góry
wojownik
User

Ostrzezenia: 3
Zbanowany

PostWysłany: Sro 02/14/2007 04:55 pm    Temat postu: Cytat

Urząd skarbowy zamierza skierować swoje wnikliwe oko na handel internetowy. Pracownicy fiskusa dostrzegają, że biznes w Sieci coraz lepiej się rozkręca i nie zamierzają przepuścić ani złotówki zarówno sprzedawcom jak i kupującym, którzy nie zapłacili stosownego podatku - donosi Metro.

Według Metro ściganie tych, którzy handlują w internecie omijając fiskusa ma być jednym z najważniejszych zadań urzędów skarbowych w bieżącym roku.

Pod lupę fiskusa wpadną nie tylko osoby i firmy sprzedające na aukcjach internetowych, czy prowadzące sklepy w Sieci, ale również ich klienci. Ci pierwsi jeśli nie płacą VAT, już mogą się bać, ci drudzy tylko wtedy, gdy kupili w Sieci produkt od innej osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej za kwotę powyżej 1 tys. zł i nie zapłacili 2% podatku.

Metro przypomina, że od 1 stycznia 2007 r. to właśnie kupujący ma obowiązek odprowadzenia podatku. Wcześniej ustawa tego nie określała.

Jak informuje gazeta, do kontroli podejrzanych podmiotów zaprzęgnięte zostaną nie tylko urzędy skarbowe, ale także Centralne Biuro Śledcze, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a nawet Centralne Biuro Antykorupcyjne.

To może być znacznie większa akcja, niż ta zorganizowana przez urzędy skarbowe na początku roku 2005. Osobom uchylającym od płacenia podatków grożą wysokie kary pieniężne, a nawet więzienie ostrzega Metro.
Powrót do góry
Prv. Wiadomość Znajdz posty www 
MATI
Admin Emeryt ;)

PostWysłany: Czw 02/15/2007 07:43 am    Temat postu: Cytat

chyba czegoś niezrozumieałem jak to KUPUJĄCY ma płacić podatek????????? przeciez ja niezarabiam na kupowaniu. na tym zarabia sprzedający.

a wogule jak sie za to wezma to allegro zejdzie troche do podziemia ludzie beda sie dogadywac na majla i beda konczyc aukcje przed czasem lub sprzedawac za smieszne kwoty na aukcjach.
no i bedzie kwitlo oszustwo bo jak sie ktos dogada poza allegro i go oszukaja to niema dowodów..
angelus88
User

PostWysłany: Czw 02/15/2007 07:22 pm    Temat postu: Cytat

zawsze zostaje Świstak, on przyjmie wszystko :P
Nowy temat  Odpowiedz    Forum [FBB] Broni Bialej Strona Główna -> Targ Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna
Strona 1 z 2

Skocz do: