" /> [FBB] :: Forum Broni Białej - Zobacz temat - Wybór miecza
PORTAL FBB WWW.FORUM BRONI BIALEJ.PL
Wesoła Residence Forum osiedla budowanego przez Miglack
 Regulamin | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Rejestracja | Zaloguj 

Wybór miecza
Idź do strony 1, 2  Następna

Nowy temat  Odpowiedz    Forum [FBB] Broni Bialej Strona Główna -> Miecze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Koksza
Stały bywalec

Ostrzezenia: 1

PostWysłany: Nie 03/24/2013 02:18 pm    Temat postu: Wybór miecza Cytat

No więc tak... Powracam na forum po 2/3 latach(nie pamiętam dokładnie) i ponownie poszukuję miecza. Za około 2/3 lata pragnę zapisać się do jakiegoś bractwa rycerskiego, lecz zanim to zrobię, chciałbym się trochę podszkolić. Chodzi mi tutaj o miecz do treningów, ale żeby się nie złamał po 1 dniu. Jeszcze jedno, jest tutaj ktoś kto jest członkiem takiej grupy rekonstrukcyjnej? Jak tak, to jakie macie dla mnie porady, jak zacząć i ogólnie;)

Edit: Znacie jakiegoś dobrego kowala, który mógłby się podjąć wykonania miecza?
Sorhen
Stały bywalec

PostWysłany: Sro 03/27/2013 11:26 pm    Temat postu: Cytat

Co do mieczy to na pewno bracia Maciejko do okresu XVIw będa dobrym wyborem jesli myslisz o XVIIw półka w góre faworytem jest Węgliński.

Napisz:

*ile masz lat
*jaki okres rekonstrukcji Ciebie interesuje
*skąd jesteś

Odpowiedz na pytania, będe mógł wtedy być bardziej pomocny.

:)
arekm001
Stały bywalec

PostWysłany: Czw 03/28/2013 12:17 am    Temat postu: Cytat

Jeżeli chcesz zapisać się do bractwa za parę lat to spróbuj walki mieczem drewnianym. Jeśli chęć Ci przejdzie to będzie mniejsza strata.
Koksza
Stały bywalec

PostWysłany: Czw 03/28/2013 08:05 am    Temat postu: Cytat

Sorhen napisał:
Co do mieczy to na pewno bracia Maciejko do okresu XVIw będa dobrym wyborem jesli myslisz o XVIIw półka w góre faworytem jest Węgliński.

Napisz:

*ile masz lat
*jaki okres rekonstrukcji Ciebie interesuje
*skąd jesteś

Odpowiedz na pytania, będe mógł wtedy być bardziej pomocny.

:)

*15 lat
*XV, XVI w.
*Woj. Łódzkie, okolice Sieradza
Galvatron
User

PostWysłany: Sob 03/30/2013 01:13 am    Temat postu: Cytat

Przez 2-3 lata samodzielnych "treningów" jedynie wyrobisz sobie pierdyliard nieprawidłowych nawyków, które potem będą nie do wyplenienia. W takim układzie brak treningów, i tabula rasa, paradoksalnie jest o wiele lepszym pomysłem. Póki rośniesz siłownia też odpada, bo zahamujesz wzrost.

Bez doświadczenia z mieczami samodzielny zakup to loteria, bo nie jesteś w stanie ocenić wyważenia. Miecz to z resztą najmniejszy problem, bo w bractwie/szkole fechtunku zawsze jakiś się znajdzie. O wiele ważniejsze byś miał przynajmniej podstawowy zestaw ochraniaczy.

Jak już przy tym jesteśmy, to wybierając szkołę/bractwo zwracaj uwagę, czy sparują w ochraniaczach i przywiązują wagę do ekwipunku ochronnego. Inaczej nie powalczysz, o ile takie kombinowanie, żeby przypadkiem nie trafić w partnera i go nie uszkodzić, w ogóle można nazwać walką.
Sorhen
Stały bywalec

PostWysłany: Sob 03/30/2013 02:34 am    Temat postu: Cytat

Fajnie, myślisz teraz o mieczu i treningach o czymś obrazkowym, fabularnym... piękne ciecią, fantastyczne precyzynje ruchy wszyscy ach i och on jest rycerzem.

Masz 15 lat interesujesz sie historią rekonstrukcją, ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, oraz sposób nie ma co ukrywać na zycie.

Wydaje mi się ze jeśli chcesz być interesującą osobą dla jakiegoś bractwa powinieneś zacząć od butów, spodni, ładnej koszuli, pasek sakiewka i obserwacja starszych, pokora, wejdziesz do struktury bractwa zobaczysz czy Tobie to odpowiada i wtedy podejmij decyzje dotycząca wyboru miecza bedziesz miał czas na zastanowienie jaki okres jaka klinga, jelec, glowica, jednyka, półtorak, dwójka.

Jeśli podoba się rycerstwo to albo to kochasz albo nie, do sukcesu dochodzi sie latami zadbaj o całokształ nie tylko o miecz, Poziom rycerstwa w naszym kraju jest bardzo wysoki jesli chodzi o odtwórstwo, stroje, obozy. Wniskuje to jako uczestnik takich imprez jak Grunwald, Oblęzenie Malborka, Vivat Vasa, Turniej Jana III Sobieskiego w Gniewie.

Moja rada to nie spiesz sie z niczym nie kupuj niczego pod wpływem chwili, na spokojnie, wszystko przyjdzie z czasem, zabawa w rycerstwo to nie ukrywam kosztowna sprawa ale jeśli będziesz pytał będziesz wykazywał chęć poznania więce,j nie bedziesz przy tym meliną chodzącą przy obozie to napewno znajdą sie dobzi ludzie którzy Tobie pomogą zdobyć coś taniej, albo jeśli będziesz bardziej kreatywny sam zaczniesz robić wszystko sam dla siebie wedłóg określonych wzorów.

Co do treningów, pamiętajac swoje początki z rycerstwem miałem wielu wielkich mistrzów przez małe m, kązdy mało nie zrobił kupy aby pokazać sie z jak najlpeszej strony coś tam niby pokazał mówił o traktatch a ja i tak zielone oczy. Dopiero szkoła Tadeusza Pagińskiego nauczyła jakiś podstaw jesli chodzi o bezpieczne uzycie miecza półtoraręcznego w pokazach, z boku może te ruchy wyglądają śmiesznie ale są jak najbardziej bezpieczne. Po zabawie z tym mieczem pamietam jak nic produkcja Zula jeszcze zmarłego ojca mało sie nie zesikałem trzymajać ten cięzar w rękach...

Okazało się ze półtorak nei dla mnie dlatego postawiłem na koncerz i lewak co doprowadziło mnie do rapiera i lewaka i dawania pokazów datowanych na okres XVIIw lecz nie zapominiaem o XVw bo to w sumie dzieki temu mogłem być uczestnikiem programu Talent za Talent (hahaha) tak minęło pare lat w ruchu, jednak odsunąłem się na bok w ruchu rycerskim i zająłem sie inną tematyką Nunchaku Jutsu i kobudo.

W sumie to do zabawy nie wracam bo nie odczuwam żebym ją zostawił pochodzę z Malborka i mając zamek u boku zawsze zahacze o ciekawe zródło historyczne czy impreze rycerską, tematyka rekonstrukcyjna zawsze mi towarzyszy i tak zapewne będzie emigrując do innego kraju nei mysle ile mogę zarobić tylko co ciekawego zobaczyć i jak najwięcej historii poznac.

Pozdrawiam i życze pomyśloności w rycerskości oby jak najmniej przykrości Cie w tym ruchu spotkało.
Koksza
Stały bywalec

PostWysłany: Sob 03/30/2013 05:27 pm    Temat postu: Cytat

Czyli najlepiej, na razie zostawić miecz w spokoju? Wink

Z bronią doczynienia już mam, bo mój tata ma broń, może nie średniowieczną, ale zawsze coś Wink
Sorhen
Stały bywalec

PostWysłany: Sob 03/30/2013 09:38 pm    Temat postu: Cytat

Mam kolegów co w rycerstwie działaja ponad 10 lat i miecza nie posiadają, lepiej na początek zainteresuj się łucznictwem:)

Poczytaj, podpatruj, zdobywaj wiedze, w rycerstwie nie ma miejsca dla tych co posiadają miecz mowiąc ze Bitwa pod Grunwaldem była w 996roku...
Koksza
Stały bywalec

PostWysłany: Nie 03/31/2013 05:20 pm    Temat postu: Cytat

Jasne, każdy wie, że bitwa pod Grunwaldem była w 1000 r. :D

A teraz serio, dzięki za wszystko, postaram się to najlepiej wykorzystać. Może kiedyś staniemy oko w oko i razem poćwiczymy Cool
Sorhen
Stały bywalec

PostWysłany: Nie 03/31/2013 10:14 pm    Temat postu: Cytat

Ze mną nie poćwiczysz, jedynie możesz zostać moim klientem:)
Qmar
Stały bywalec

PostWysłany: Sro 04/03/2013 11:23 pm    Temat postu: Cytat

Sorhen napisał duzo mądrych zdań, ja dodam ze swojego doświadczenia, że najlepiej jak znajdziesz jakies dobre bractwo i sie do nich przyłączysz, oni tam już bedą wiedzieć co z Toba zrobić Wink
Najpierw strój cywilny i podstawowa wiedza, miedzy czasie sam zobaczysz czy spodoba Ci sie łuk czy miecz czy co innego (na treningach czy imprezach sprobujesz roznych rzeczy).
A o kupnie miecza narazie nie myśl, dobry miecz to koszt powyzej kilku stówek, lepiej kupic raz a dobrze niż zacząc od byle czego Wink
Koksza
Stały bywalec

PostWysłany: Czw 04/04/2013 06:19 pm    Temat postu: Cytat

A jak ważna jest tutaj siła fizyczna, tzn. biceps itp. ?
Krzychu z nunem
new admin

Medal w Mistrzostwach FBB

PostWysłany: Czw 04/04/2013 09:01 pm    Temat postu: Cytat

nie tyle sila co technika, siła jest po to by miecz uniesc :P
User

PostWysłany: Pią 04/05/2013 10:18 am    Temat postu: Cytat

ja uwielbiam miecze japońskie katany są super po prostu:)
Powrót do góry
Prv. Wiadomość Znajdz posty  
Lokos
Doradca w sprawach Jeet Kune Do

PostWysłany: Sob 04/06/2013 11:24 am    Temat postu: Cytat

czacza29 napisał:
ja uwielbiam miecze japońskie katany są super po prostu:)

Za każdym razem jak słysze coś takiego przypomina mi się to:

Nowy temat  Odpowiedz    Forum [FBB] Broni Bialej Strona Główna -> Miecze Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna
Strona 1 z 2

Skocz do: