" /> [FBB] :: Forum Broni Białej - Zobacz temat - Łucznictwo
PORTAL FBB WWW.FORUM BRONI BIALEJ.PL
Wesoła Residence Forum osiedla budowanego przez Miglack
 Regulamin | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Rejestracja | Zaloguj 

Łucznictwo
Idź do strony 1, 2  Następna

Nowy temat  Odpowiedz    Forum [FBB] Broni Bialej Strona Główna -> BO, Tonfa, Kama i inna broń
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
the_d
User

PostWysłany: Sro 10/15/2014 06:28 pm    Temat postu: Łucznictwo Cytat

Mam pytanie, czy ktoś z Was bawi się w strzelanie z łuku mniej lub bardziej profesjonalnie?

Pare dni temu dostałem łuk (klasyczny 68" - 22lbs) narazie raz strzelałem bo aura nie bardzo dopisuję i chętnie bym wymienił doświadczenia jeśli ktoś ma trochę więdzy w temacie.
Qmar
Stały bywalec

PostWysłany: Sro 10/15/2014 09:19 pm    Temat postu: Cytat

Jako, że jestem w bractwie rycerskim czasem sobie strzeliłem, od jakiegoś czasu planuje kupno własnego łuku. Podstawy jakieś ze strzelania mam jak coś pytaj Wink
the_d
User

PostWysłany: Czw 10/16/2014 04:27 pm    Temat postu: Cytat

Próbuję rozszyfrować tajemnicę szybkiego strzelania (wiadomo najpierw trzeba się nauczyć strzelać potem robić to szybciej Wink ) ale zatrzymałem się na zakłądaniu strzały na cięciwe. Oczywiście doszukałem się opcji z odwrotnym uchwytem:
http://www.youtube.com/watch?v=1o9RGnujlkI - co wygląda całkiem fajnie
oraz metody bardzo szybkiego strzelania z łuku z trzymaniem kilku strzał w ręku: http://www.youtube.com/watch?v=2zGnxeSbb3g ale zastanawia mnie co innego. Jako fany twórczości Tolkiena oczywiście przejrzałem sobie poklatkowo poczynania Legolasa z łukiem i ku mojemu zaskoczeniu, strzela on klasycznie z łuku. A jednak robi to bardzo szybko - i tu pojawia się pytanie czy to trick filmowy i sceny są poklejone albo jeszcze jakiś inny wałek z użyciem efektów specjalnych czy też może jest jakaś metoda szybkiego zakładania strzały na cięciwę przy klasycznym uchwycie?
Bo mam swoją koncepcję: strzałe trzymam kciukiem i palcem serdecznym, wskazujący i środkowy łapią za cięciwę apotem za strzałe już z drugiej strony cięciwy i zakładają strzałe już w klasycznym uchwycie. Jest to do zrobienia, ale nie wiem czy faktycznie da radę to wyćwiczyć aż tak szybko.
Qmar
Stały bywalec

PostWysłany: Czw 10/16/2014 08:37 pm    Temat postu: Cytat

Wiesz the_d najlepsi angielscy łucznicy (średniowiecze) w byli w stanie wypuścić miedzy 20-30 (nie pamiętam dokładnie) strzał na minutę i to celnie. Trzeba wziąć pod uwagę, że łuki wtedy miały troszeczkę większe naciągi.

Druga sprawa jest, że Legolas jak każdy wie był elfem a elfy z racji bycia elfami zajebiście strzelali z łuku więc ciężko porównać możliwości ludzkie z elfimi (zwłaszcza że ta rasa jest wymyślona Wink ).

Na tej podstawie sądzę, że to prawdopodobnie trick filmowy. Mimo to szybkie strzelanie jest możliwe lecz tak jak zauważyłeś, warto najpierw poćwiczyć technikę a później ją przyśpieszyć Wink aż do granic ludzkich możliwości.
Lokos
Doradca w sprawach Jeet Kune Do

PostWysłany: Sob 10/18/2014 12:06 am    Temat postu: Cytat

A jak już zeszła dyskusja na ten temat to może ja wrzuce filmik.
Chociaż pewnie mało kto nie widział ale co mnie tam

https://www.youtube.com/watch?v=p17lVIzTTg0
the_d
User

PostWysłany: Sob 10/18/2014 10:32 am    Temat postu: Cytat

Zasadniczo zgadzam się w pełni Qmar. Natomiast chodzi mi o samą technikę zakładania strzały na cięciwe.
Może żeby wiadomo o czym mówię fragment z władcy pierścieni: Legolas z lukiem
Jak widać łąpie strzałę niby normalnie, ale technicznie trudno jest to wykonać, jeśli albo się nie odwróci uchwytu albo nie przełoży strzały na cięciwie. I teraz jest pytanie, czy jest jakiś patent na szybkie przekłądanie strzały na cięciwie - może dziś się wybiorę postrzelać to cyknę film jak ja kombinuje.

edit (18:45):
Szybkie założenie strzały ze strzała po złej stronie łuku: sposob 1
Szybkie założenie strzały, strzała po właściwej stronie łuku, ale odwrotnym uchwytem: sposob 2
I moja koncepcja: sposob 3
Qmar
Stały bywalec

PostWysłany: Nie 10/19/2014 07:59 pm    Temat postu: Cytat

Tu moim doświadczeniem Ci nie pomogę, my na turniejach nie strzelamy "na szybkość" tylko na celność :) więc zupełnie w inną stronę (na celność miałem na myśli, że pomału sobie zakładamy strzały i celujemy itd - to wydłuża sam strzał).

Przejrzałem filmiki i rozumiem o co Ci chodzi. Twoja koncepcja jak dla mnie wydaje się być skuteczna, wystarczy tylko wytrenować technicznie a później przyśpieszać (ćwiczyć szybkość).

Jedna mała uwaga. Twój łuk ma stopkę czy półkę czy jak to zwał tak zwał. Łuki historyczne nie miały takich bajerów (przynajmniej większość z nich). Co się z tym wiąże? w całej Europie strzelali za pomocą 2 lub 3 palców (którymi naciągano cięciwę) a strzała była po lewej stronie łuku (jak u Ciebie). Natomiast w całej Azji strzelali za pomocą kciuka (który naciągał cięciwę) i palca skazującego który przytrzymywał kciuk i strzałę przy łuku bo strzałę przykładano z prawej stronie łuku.

To powyżej to taka mała uwaga że "zła strona łuku" u Ciebie wzięła się tylko i wyłącznie z jego konstrukcji, być może łatwiej i szybciej było by Ci strzelać właśnie ze strzałą po prawej tylko nie na tym łuku.

Odnosząc się jeszcze do samych filmów 1 i 2, ten drugi sposób z odwrotnym nachwytem wydaje się nie głupi.
Yamabushi
Doradca w Kobudo

PostWysłany: Pon 10/20/2014 12:58 pm    Temat postu: Cytat

https://www.youtube.com/watch?v=2zGnxeSbb3g
Powrót do góry
Prv. Wiadomość Znajdz posty E-mail  
Yamabushi
Doradca w Kobudo

PostWysłany: Pon 10/20/2014 12:59 pm    Temat postu: Cytat

Jak widać w każdej materi jest jakiś Yamabushi który szuka prawdy :)

https://www.youtube.com/watch?v=2zGnxeSbb3g
Powrót do góry
Qmar
Stały bywalec

PostWysłany: Pon 10/20/2014 03:22 pm    Temat postu: Cytat

Pytanie jeszcze co to za łuk i jaki ma naciąg Wink
the_d
User

PostWysłany: Pon 10/20/2014 04:58 pm    Temat postu: Cytat

Poza tym ten film podałem w drugim swoim poście, ale to mnie nie do końca urządza. To takie troche oszukiwanie, a ja chce strzelać normalnie z porządnego łuku tyle że szybko :)
Yamabushi
Doradca w Kobudo

PostWysłany: Wto 10/21/2014 08:48 am    Temat postu: Cytat

http://www.chamsko.pl/demot/0_1_58787_Ebolas_przez_abando.jpg
Powrót do góry
a jak myślisz
User

PostWysłany: Wto 10/21/2014 10:55 am    Temat postu: Cytat

Ja się trochę bawię w łucznictwo :)

THe_d, myślę,że najszybszym sposobem strzelania będzie metoda wschodnia, z zekierem (taki pierścień na kciuk). Działa to tak (dla praworęcznych), że strzałę masz z prawej strony majdanu łuku, inaczej niż "zwykle", a samą strzałę na cięciwie trzymasz kciukiem i palcem wskazującym. Ale przy Twoim łuku się to raczej nie sprawdzi, chociażby przez dosyć szeroki majdan i półkę na strzałę. Generalnie ten wschodni sposób jest dobry do wschodnich łuków, stosunkowo małych i refleksyjnych.

Jeśli chodzi ogólnie o łucznictwo to polecam bardzo to forum: http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/

Swoją drogą pisałeś, że Twój łuk ma 22 funty, jeśli chodzi o porządne luki to ja np. zacząłem od 22 kilogramów naciągu Twisted Evil ale to dlatego, że ogólnie jaram się łucznictwem angielskim, a ci łucznicy słynęli z bardzo silnych łuków Twisted Evil

"żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście."
Powrót do góry
a jak myślisz
User

PostWysłany: Wto 10/21/2014 01:58 pm    Temat postu: Cytat

Gdzieś mi uciekł przycisk "edytuj". The_d zorientuj się w łucznictwie konnym, strzelają właśnie sposobem wschodnim ale można podpatrzeć też sposoby trzymania strzał, zarówno w ręce trzymającej łuk jak i naciągającej cięciwę.
Tylko u Ciebie może być z tym problem przez łuk sportowy, pomyśl nad czymś wschodnim, np taki Kaya Windfighter albo Samick SKB, bardzo fajne, często polecane, wytrzymałe, szybkie i nie drogie łuczki. 500-600 zł.

Przy okazji Twój łuczek to nie czasami samick polaris ? Chciałem z początku też taki ale jednak poszedłem w łucznictwo tradycyjne/historyczne, i właśnie czekam na nowy łuczek, klonowy longbow :)

"żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście."
Powrót do góry
the_d
User

PostWysłany: Wto 10/21/2014 04:20 pm    Temat postu: Cytat

Wziałem słabszy na początek żeby nauczyć się techniki, na siłe przyjdzie pora. I myślę że docelowo to tak ze 25kg to minimum będzie Wink
A co do tradycyjnych to owszem są fajniejsze ale najpierw trzeba wiedzieć jaki łuk się preferuję, jaką siłe naciągu itd. Poza tym tradycyjne mają tą wadę w mieście że są nie poręczne. A sportowy składa się do rozmiarów małej walizeczki to jest dużym plusem.

To nie samick. Miałem kupić samicka, ale akurat nie było. To jest wildcat :)
Ale sprzedawca twierdzi że to prawie to samo.

Poza tym wziąłem słabszy łuk żeby dziewczyna też mogła sobie popróbować strzelać, może też się wkręci.

p.s.
Yama - dobre :)))
Nowy temat  Odpowiedz    Forum [FBB] Broni Bialej Strona Główna -> BO, Tonfa, Kama i inna broń Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna
Strona 1 z 2

Skocz do: